Posted on

Szerokie zastosowanie sprężarek powietrza

Ze sprężarek korzysta się na co dzień i to w bardzo wielu okolicznościach. Być może nawet większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak powszechne są tego rodzaju urządzenia. Popularne kompresory powietrza najczęściej kojarzą się z możliwością pompowania opon w autach na stacjach benzynowych lub pompowaniem piłek czy innych ogrodowych akcesoriów, jak baseny bądź materace. Okazuje się jednak, że tego typu sprzęt ma szerokie zastosowanie także w warsztatach, a nawet w dużym przemyśle. Dlatego warto pamiętać, że istnieje wiele rodzajów sprężarek.

Dobra sprężarka musi być dopasowana do wymagań

Szeroki wybór sprężarek sprawia, że przed dokonaniem ewentualnego zakupu należy dokładnie rozważyć, jaki sprzęt jest potrzebny. Wiadomo, że inne parametry będą miały kompresory przemysłowe, a inne – domowe urządzenia czy sprzęt wykorzystywany w niewielkim warsztacie. Mowa o takich aspektach, jak moc, wytwarzane ciśnienie, ale też rozmiary czy poziom hałasu. Liczą się również takie kwestie, jak zapotrzebowanie na energię lub sposób chłodzenia. Od nich wszystkich zależy, na ile wydajna jest sprężarka (https://www.powietrze.com.pl). Na rynku dostępne są urządzenia chłodzone olejem, a także modele bezolejowe. Wybór konkretnej wersji również zależy od kilku ważnych kwestii, w tym przede wszystkim branży i warunków, w jakich użytkowany jest sprzęt.

Czyste powietrze w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym

Sprężarka jako urządzenie generujące konkretne ciśnienie powietrza wymaga odpowiedniego chłodzenia. Wspomniane stosowanie oleju nie jest możliwe w każdej dziedzinie ze względu na zanieczyszczenia, jakie znajdują się w powietrzu. Dlatego w takich branżach, jak spożywcza czy farmaceutyczna, unika się oleju jako czynnika chłodzącego. Może go zastąpić woda. Zresztą, do oczyszczania gazu wykorzystywane są jakościowe filtry, dostępne w ofercie wielu dostawców. Doświadczony producent sprężarek powietrza zdaje sobie sprawę, że dzięki tym elementom urządzenia są bardziej wydajne i żywotne, a serwisowanie nie stanowi dużego wyzwania.

Warto skonsultować zakup

Różnorodność modeli profesjonalnych sprężarek sprawia, że dopasowanie określonego modelu do wymagań i możliwości bywa trudne. Właśnie dlatego warto skorzystać z jakościowego doradztwa. Eksperci są w stanie podpowiedzieć, jaki sprzęt będzie najlepszy, zarówno pod względem wydajności, jak i zapotrzebowania na energię czy rozmiarów.